ÜNİVERSİTE MEZUNU

2016-03-23 13:49:00

                     Bir umut olarak başlanılan üniversite kişisel olarak farklılık gösterse de Türkiye bazında baktığımızda yüksek hedeften düşük hedefe doğru bir ivme halinde olmaktadır. İlk başlanılan yıllarda okuduğun bölümün en yüksek seviyesine gözünü dikmişsindir. Dönemler geçtikçe ve derslerdeki performanslara göre yüksek seviye kendini zamanla bir alt seviyeye atmaktadır. Zamanın hızlı geçmediği zannedilse de alt seviye hedefleri ise bir sonra dönemlerde belki de onun da bir alt seviyesine hızlı bir geçiş yapmaktadır. Tabi istisnalar her zaman yerini korumaya mahkumdur. İlk başlanılan yıl ile son yıl arasında o kadar kısa zaman geçmiştir hala hedeflerinin olduğunu söyleyenlere rastlamak gayet normaldir. 

                     Ve nihayet üniversite bitmiştir...

                     Artık hayat metabolizmasının içindesindir. İş sektörü metobalizmanın hareket halini belirleyecektir. Özel sektörün cilvesi mi yoksa kamunun istirkrarı mı olduğuna karar vermek kalp atışlarındaki hızdan bile bir anlığına önemli olacaktır. 

                     Öncelikle kamunun istikrarlı, bazı bölümlerin istisnasını da gözönünde bulundurarak genel olarak rahat olmasından başlamak istiyorum. Çünkü millet olarak rahatlık ve istikrarın baş taçı edilmesi kaçınılmaz ilk kuraldır. Kimi zaman sözleşmeli olarak kimi zamanda kadrolu olarak çalışmaya başlamak ilk kuraldır. Sözleşmeli çalışanlar çalışma zamanları konusunda kadrolularla aynı rahatlıkta olsalarda onlarında en büyük sıkıntısı aynı işi yapmalarına rağmen ücretlerinin düşük olması konforu bir alt kademeye indirmektedir. Kimi sözleşmeliler belirli kanun ve şartlarla kadroluya geçse de bunu biraz zaman göstermektedir. Kadrolu olmakta ayrı bir dünyanın parçasıdır. Kadrolu olmak için ise bazı maratonları geçmeniz gerekmektedir. Kpss serüvenine katılmak virajların en keskin yerlerinden biridir. Zamanını tamamen buna bağlayanlar kişisel olarak herhangi bir aksilikle yada atama yapan kurumların zorlayıcı darbelerine maruz kalmadıkları sürece kadrolu olmak kaçınılmazdır. Sınava çalışma maratonundan sonra kurumların bazı anahtarları vardır. Bu anahtarlar kimi zaman başkasının yardımı ile açılır kimi zamanda bireyin çabası ve alınteri ile açılır. Başkasının yardımları ile açılan kapılar mevki olarak da üst seviye de olduğunu unutmamak gerek. Kpss maratonunu tam layıkı ile yerine getirmeden kapının başkası tarafından açılacağını bilmek herhalde o sezonda tüm dizileri izlemiştir kanısı kafamda canlanmadan geçmiyor. Kadrolu olduktan sonra hayatınızın stabil durumlarını, her ay nasıl davranacağınızı, aile planlarınızın genişleme kapasitesini ve sosyal yaşantınızı artık şekillendirmek en kolay yöntemler olsa gerek düşüncesindeyim. Zaten biraz bireysel olarak rahatlık isteme biraz da geçmişten gelen aile talimatları ile - oğlum/kızım devlet dairesine gir rahat et, huzurun yerinde olsun söylemleri - başlangıç noktasından adımı atmak demektir.

17
0
0
Yorum Yaz